InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum



Παραθέσεις Blog

Στατιστικά Blog
210Συνολο αναρτήσεων
4Σύνολο σχολιών

Αναζήτηση στα Blogs


 [ 29 blog εγγραφές ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Feed Δημοφιλείς αναρτήσεις στα Blog
Τα πάντα αλλάζουν απο Σεπτέμβρη, εμείς; από insurer την Πέμ Ιούλ 24, 2014 1:02 pm
Λίγες μέρες πριν κληθούμε όλοι οι επαγγελματίες να πληρώσουμε την πρώτη δόση του φόρου μας πολλές φωνές στην αγορά μιλάνε για την νέα πραγματικότητα που θα διαμορφωθεί από τον Σεπτέμβρη.

Πολλοί μιλάνε για μειώσεις του αριθμού των ασφαλιστικών διαμεσολαβητών , άλλοι για συγκέντρωση συνεργατών κάτω από μεγάλα ασφαλιστικά σχήματα.

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.
Με δεδομένο ότι ο ασφαλιστικός διαμεσολαβητής θα είναι πάντα αναγκαίος στην κοινωνία μας αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να βρούμε εκείνους τους τρόπους που χρειάζεται, αφενός για να ανταπεξέλθουμε στην τεράστια φορολογία και αφετέρου στον μεγάλο ανταγωνισμό αλλά και την χαμηλή (ακόμη) ασφαλιστική συνείδηση του κόσμου.

Και πια οι τρόποι είναι λίγο-πολύ γνωστοί σε όλους μας. Αυτό που μένει είναι να το πάρουμε απόφαση (και να το πάρουν και αυτοί που θέλουν το αντίθετο) πως μπορούμε να επιβιώσουμε.

Μέχρι τότε όμως είναι αναγκαίο να χαρίσουμε λίγο χρόνο διακοπών και στον εαυτό μας. Μας το οφείλουμε.

Καλό καλοκαίρι και καλές δι...

[ Συνεχίζεται ]

Sex και βία ή αλλιώς λουκέτα και ανακλήσεις από insurer την Πέμ Ιαν 23, 2014 10:45 pm
1 από 52 από 53 από 54 από 55 από 5
Το θέμα πουλάει, και σε μία αγορά που έχει προβλήματα πουλάει ακόμη περισσότερο.

Τα δημοσιευμένα άρθρα στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο μέσα στο 2013 που αφορούσαν φήμες για ανακλήσεις, λουκέτα, πρόστιμα κλπ ξεπέρασαν τα 45. Όλα χωρίς καμιά ουσιώδη πληροφόρηση. Όλα σχεδόν ίδια το ένα με το άλλο. Φτιαγμένα για να φέρουν κλικ στο site ή να πουλήσουν περισσότερα έντυπα.

Για ακόμη μία φορά εχθές έγινε το αδιαχώρητο στα ασφαλιστικά site, και τα τηλέφωνα άναψαν.

Δεν λέω πως δεν πρέπει να προστατευόμαστε από προβληματικές εταιρίες. Όμως δεν πρέπει να περιμένουμε δημοσιεύματα για να μάθουμε αν οι εταιρίες με τις οποίες συνεργαζόμαστε είναι αξιόπιστες.
Γνωρίζουμε πολύ καλά όλοι μας ποια είναι εκείνα τα χαρακτηριστικά που καθιστούν μία ασφαλιστική εταιρία αξιόπιστη και ποια μη αξιόπιστη.

Και δεν χρειάζεται να το θυμόμαστε μόνο όταν ένα άρθρο με τίτλο «έρχονται λουκέτα» θα έρθει στο email μας….

Καλό σαββατοκύριακο.

Μερικές σκέψεις λίγο πρίν το τέλος του 2014 από insurer την Τετ Δεκ 17, 2014 9:51 am
Αυτό ήταν το editorial μου πέρσι τέτοιο καιρό.

blog.php?u=53&b=209

Το διαβάζω, το ξαναδιαβάζω και δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω κάτι διαφορετικό. Σκέφτομαι αν θα μπορούσε να αντιγραφεί αυτούσιο και φέτος.

Προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου τις περσινές και τις φετινές συζητήσεις μου με συναδέλφους από όλη την Ελλάδα και να αναρωτηθώ ποια από τις δύο χρονιές ήταν καλύτερη.

Σε μία Ελλάδα που δεν βάζει μυαλό (από πολιτικής άποψης) εμείς ως επαγγελματικός κλάδος προσπαθούμε και οφείλουμε να δείξουμε στους καταναλωτές πως η επιλογή της ασφάλισης είναι μονόδρομος για την επιβίωσή και την αντικειμενική αίσθηση ασφάλειας που τους παρέχει. Δεν είναι εύκολο.

Δεν είναι εύκολο να τους «μάθουμε» ότι οφείλουν να ασφαλίσουν το σπίτι τους, την αστική τους ευθύνη, την υγεία τους, την επιχείρησή τους. Έτσι λοιπόν, πολλοί εγκλωβιζόμαστε στον κλάδο αυτοκινήτου που ως γνωσ...

[ Συνεχίζεται ]

3 χρόνια insuranceforum.gr ! ! από insurer την Τρί Οκτ 15, 2013 8:56 am
Ούτε που κατάλαβα πως πέρασαν 3 χρόνια.

Δεν θα γράψω πολλά, γιατι το έχω κάνει πολλές φορές.

Ο καλός φίλος ο Γιάννης απο την dezitech dynamic με πήρε τηλέφωνο το απόγευμα του Σαββάτου 16 Οκτωβρίου.
- Αρη, το forum ανέβηκε. Δές πως είναι και μου λές για τυχόν αλλαγές.

Αυτό ήταν, απο εκείνο το απόγευμα καθηλώθηκα....

Θα είμαι πανευτυχής αν το forum βοηθάει έστω και 1% στην δουλειά μας. Και νομίζω πως το κάνει.

Να είμαστε γεροί, υγιείς και με όρεξη για δουλειά, και να μεγαλώνουμε παρέα με το forum.

Χρόνια μας πολλά.


Υ.Γ. Το forum αναπνέει μόνο με την δύναμη των μελών του. Σας ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς μου..

Το νέο forum είναι γεγονός! από insurer την Τρί Αύγ 20, 2013 11:26 am
Πριν περίπου 3 χρόνια όταν ξεκινούσα τον σχεδιασμό αυτού του διαδικτυακού τόπου το έκανα για να καλύψω μία ανάγκη που είχα ο ίδιος.

Την ανάγκη για εύρεση πληροφοριών εξειδικευμένων ασφαλιστικών προϊόντων.

Από εκείνη τη στιγμή και έπειτα (Νοέμβριος 2010) ο στόχος παρέμεινε ίδιος. Και έτσι έπρεπε.

Η δημιουργία ενός χώρου όπου οι ασφαλιστικοί διαμεσολαβητές και οι καταναλωτές θα μπορούν να εντοπίζουν την πληροφόρηση που χρειάζονται.
Από το πρώτο εκείνο post που είχα αναρτήσει και αφορούσε την ασφάλιση ιδιωτικών αεροσκαφών μέχρι και σήμερα τα 1.000 περίπου μέλη του forum έχουν δημιουργήσει 3.000 θέματα που αφορούν τον κλάδο μας στα οποία έχουν γραφτεί κάπου στις 20.000 απαντήσεις.

Πάντα όσο το forum μεγάλωνε η βασική μου αρχή παρέμενε η ίδια. Και όταν πήγαινα να το ξεχάσω, ανέτρεχα στις αρχικές σημειώσεις που είχα γράψει όταν πρωτοξεκινούσα το φόρουμ.

Η συνεχής ανάγνωση των αναγκών των μελών.

Διάβαζα προσεκτικά τι παραπάνω θα ήθελαν ...

[ Συνεχίζεται ]

 [ 29 blog εγγραφές ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο


Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη