InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum



Παραθέσεις Blog

Στατιστικά Blog
210Συνολο αναρτήσεων
4Σύνολο σχολιών

Αναζήτηση στα Blogs


 [ 29 blog εγγραφές ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Feed Τυχαίες εμφανίσεις Blog
Σέρρες, ο επόμενος σταθμός μας! από insurer την Δευτ Φεβ 16, 2015 10:22 am
Κάθε ημερίδα μας είναι ξεχωριστή. Όπως και κάθε πόλη που επισκεπτόμαστε τα τελευταία 4 χρόνια.

Οι Σέρρες, ο επόμενος προορισμός μας. Πηγαίνουμε για την 7η ημερίδα του insuranceforum.gr, την πρώτη για το 2015.
Θα βρεθούμε κοντά στους συναδέλφους μας, ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές, για να τους ενημερώσουμε αλλά και για να μας μιλήσουν για τα προβλήματά τους.

Δεν θέλω να γράψω περισσότερα για τις ημερίδες μας. Είναι πια θεσμός της ασφαλιστικής μας αγοράς που όλοι σας έχετε αγκαλιάσει. Και αυτό δεν έγινε τυχαία. Τους λόγους τους ξέρετε καλά όλοι όσοι τις έχετε παρακολουθήσει.

Αμέσως μετά ξεκινάμε την προετοιμασία της μεγάλης μας –παραδοσιακά- ημερίδας στην Θεσσαλονίκη. Εκεί είναι που πραγματικά θα παρουσιάσουμε κάτι που δεν έχει ξαναγίνει σε ασφαλιστική ημερίδα. Με επίκεντρο τον ασφαλιστικό διαμεσολαβητή.

Ταυτόχρονα με το insurancewebinars.gr ξεκινάμε τα κλασικά σεμινάρια σε αίθουσες. Το πρώτο μας σεμινάριο διεξήχθη στις αρχές αυτού του μήνα στην Αθήνα με αντικείμενο την «δημιουργία εν...

[ Συνεχίζεται ]

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ από Recruiter1 την Παρ Δεκ 20, 2013 3:55 pm
Ποιο αποτελεί το πιο σημαντικό σημείο σε μία πώληση; Μα φυσικά το κλείσιμο. Το κλείσιμο της πώλησης αποτελεί μία διαδικασία που θα πρέπει να γίνει ανεξαιρέτως σε όλους. Παρόλα αυτά είναι μία διαδικασία που φοβίζει τους περισσότερους πωλητές καθώς όλοι φοβούνται μία πιθανή απόρριψη.

Κι όμως μία αιτία, με αυξημένα ποσοστά στο γιατί δεν κλείσαμε μία πώληση, είναι γιατί δεν το προτείναμε ποτέ. Πολλοί πωλητές φοβούμενοι μία πιθανή άρνηση του πελάτη, καθώς αυτή θα τους δημιουργήσει ένα άσχημο συναίσθημα, δεν μπαίνουν καθόλου στη διαδικασία του κλεισίματος. Ο πελάτης αντιλαμβανόμενος υποσυνείδητα την ανασφάλεια του πωλητή νιώθει ότι το προϊόν δεν καλύπτει άμεσα τις ανάγκες του.

Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν να προτείνουμε στον πελάτη να αγοράσει το προϊόν ή την υπηρεσία μας καθώς μία σωστή διερεύνηση αναγκών θα μας υποδείξει τι πραγματικά χρειάζεται ο πελάτης μας και πως το προϊόν / υπηρεσία θα του φανεί χρήσιμο.

Papanastasopoulos Nikolaos
Συντονιστής Group LinkedIn http://www.linkedi...

[ Συνεχίζεται ]

Μερικές σκέψεις λίγο πρίν το τέλος του 2014 από insurer την Τετ Δεκ 17, 2014 9:51 am
Αυτό ήταν το editorial μου πέρσι τέτοιο καιρό.

blog.php?u=53&b=209

Το διαβάζω, το ξαναδιαβάζω και δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω κάτι διαφορετικό. Σκέφτομαι αν θα μπορούσε να αντιγραφεί αυτούσιο και φέτος.

Προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου τις περσινές και τις φετινές συζητήσεις μου με συναδέλφους από όλη την Ελλάδα και να αναρωτηθώ ποια από τις δύο χρονιές ήταν καλύτερη.

Σε μία Ελλάδα που δεν βάζει μυαλό (από πολιτικής άποψης) εμείς ως επαγγελματικός κλάδος προσπαθούμε και οφείλουμε να δείξουμε στους καταναλωτές πως η επιλογή της ασφάλισης είναι μονόδρομος για την επιβίωσή και την αντικειμενική αίσθηση ασφάλειας που τους παρέχει. Δεν είναι εύκολο.

Δεν είναι εύκολο να τους «μάθουμε» ότι οφείλουν να ασφαλίσουν το σπίτι τους, την αστική τους ευθύνη, την υγεία τους, την επιχείρησή τους. Έτσι λοιπόν, πολλοί εγκλωβιζόμαστε στον κλάδο αυτοκινήτου που ως γνωσ...

[ Συνεχίζεται ]

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΕΝΤΡΟΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΠΡΑΚΤΟΡΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΩΝ από ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΑΜΙΛΛΗ την Πέμ Οκτ 03, 2013 9:30 am
Καλημέρα σας,
Στο πλαίσιο της διαφημιστικής μας καμπάνιας για τον μήνα Οκτώβριο, αλλά και με σκοπό την μεγαλύτερη απήχηση του Κέντρου Εξυπηρέτησης Πρακτόρων Ασφαλειών στο χώρο μας, προσφέρουμε τις υπηρεσίες της αίθουσας συγκέντρωσης ΔΩΡΕΑΝ για όλο το μήνα.
Παρακαλώ για κλείσιμο η επικοινωνία να γίνεται τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν.
Επίσης συνεχίζεται η προσφορά για 20% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΕΜΑ,ΠΣΑΣ,ΠΟΑΔ ΚΑΙ ΕΕΑΕ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ.
www.kepa-amilli.gr

Με εκτίμηση
Για το Κ.Ε.Π.Α
Δέσποινα Αμίλλη

Το παρόν και το μέλλον στην ασφαλιστική αγορά από insurer την Δευτ Ιουν 02, 2014 6:58 am
Από καιρό είχα προγραμματίσει την επίσκεψή μου σε μία από τις λιγοστές ημερίδες για τον κλάδο μας που διεξάγονται σε πόλεις της Β. Ελλάδας.

Ομολογουμένως, η συμμετοχή του προέδρου του Ε.Ε.Α Γιάννη Χατζηθεοδοσίου, του προέδρου του Σ.Ε.Μ.Α κ.Γιώργου Καραβία αλλά και του καλού φίλου Χρήστου Κάτσιου , εμπορικού διευθυντή της Groupama Φοίνιξ ήταν για εμένα ένας καλός λόγος να κάνω ένα mini ταξιδάκι για να τους ακούσω και να τους δώ από κοντά.
Λίγο πριν τις 19.00 βρίσκομαι στο επιμελητήριο των Σερρών όπου και θα διεξαγόταν η ημερίδα με τίτλο «Το παρόν και το μέλλον στην Ασφαλιστική αγορά»
Ενδιαφέρον τίτλος, και γνώστες του αντικειμένου οι εισηγητές που προανέφερα.

Πάντα όταν παρευρίσκομαι σε μικρότερες πόλεις για ημερίδες του κλάδου μας με φοβίζει η συμμετοχή. Αυτή τη φορά όμως διαψεύστηκα διότι η αίθουσα του επιμελητηρίου ήταν στη κυριολεξία γεμάτη από συναδέλφους όχι μόνο από τις Σέρρες αλλά και από τους γύρω Νομούς – κάτι πολύ ενθαρρυντικό διότι αυτό σημαίνει πως πια οι διαμεσολαβητές ενδιαφέρο...

[ Συνεχίζεται ]

 [ 29 blog εγγραφές ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο


Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη



cron