InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum



Παραθέσεις Blog

Στατιστικά Blog
210Συνολο αναρτήσεων
4Σύνολο σχολιών

Αναζήτηση στα Blogs


 [ 29 blog εγγραφές ]  Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Feed Τυχαίες εμφανίσεις Blog
Το insurancewebinars.gr έγινε ενός! από insurer την Δευτ Νοέμ 17, 2014 9:21 am
Το θυμάμαι σαν σήμερα. Ήταν 17 Νοεμβρίου 2013 και λίγο πριν τις 18.00 έκανα την τελευταία επικοινωνία μου με την Μελίνα Τσικογιαννοπούλου. Η Μελίνα θα παρουσίαζε το πρώτο webinar μας.

-Μελίνα, έτοιμη; ,
-Πανέτοιμη!, δεν πιστεύω να έχεις άγχος;.

Γέλασα, και της απάντησα, «ίσως περισσότερο από όσο είχα στην 1η ημερίδα του insuranceforum»
«Όλα θα πάνε καλά» μου απάντησε, και ξεκινήσαμε.

Με 27 συναδέλφους συνδεδεμένους εκείνο το απόγευμα διεξάγαμε το webinar με αντικείμενο τον Κλάδο Πυρός. Στο τέλος του webinar ένιωθα τεράστια ανακούφιση άλλα και ικανοποίηση. Όλα είχαν πάει καλά.
Τώρα είχαμε πολύ δουλειά μπροστά μας.
Από τότε οργανώσαμε δεκάδες webinars με θέματα που ζητήσατε εσείς οι ίδιοι, θέματα που είχε ανάγκη η αγορά. Από το insurancewebinars.gr πέρασαν αξιόλογα στελέχη, επαγγελματίες με μεγάλη εμπειρία στους τομείς τους.

Ακολούθησε η στρατηγική συνεργασία με το Ελληνικό Ινστιτούτο Ασφαλιστικών Σπουδών. Μία συμμαχία στον τομέα των webinars που συ...

[ Συνεχίζεται ]

Κρήτη και Βόλος οι επόμενοι σταθμοί μας από insurer την Δευτ Ιουν 16, 2014 12:39 pm
Σχεδόν 2 μήνες μετά από τη διεξαγωγή της 3ης ημερίδας του insuranceforum στη Θεσσαλονίκη, πήραμε τη μεγάλη απόφαση να διοργανώσουμε τις 2 επόμενες ημερίδες.

Η τεράστια επιτυχία που οφείλεται 100% στη δική σας υποστήριξη και συμμετοχή, αλλά και στη σκληρή δουλειά και προετοιμασία των εισηγητών μας. Το αποτέλεσμα ήταν η επικοινωνία πολλών συλλόγων μαζί μου, συναδέλφων ανά την Ελλάδα, οι οποίοι ζήτησαν να επισκεφτούμε τα μέρη τους και να διεξάγουμε την ημερίδα μας και εκεί.

Όπως καταλαβαίνετε, δεν χρειάστηκα πολύ χρόνο για να το σκεφτώ και να το αποφασίσω.

Στην Κρήτη είναι αλήθεια πως ήθελα να κατεβούμε χρόνια τώρα. Και αυτό γιατί οι συνάδελφοί μας στο αγαπημένο μου νησί, μας υποστήριξαν από την πρώτη στιγμή που ανέβηκε το forum στο διαδίκτυο. Και είναι κάτι που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Επίσης, η Κρήτη συμμετέχει σε όλες μας τις ημερίδες. Είναι οι συνάδελφοι που με συγκινούν κάθε φορά ερχόμενοι στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη για να μας τιμήσουν με την π...

[ Συνεχίζεται ]

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ( ADULT EDUCATION ) ΘΕΟΔΟΣΙΑ ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΥ από ΘΕΟΔΟΣΙΑ την Σάβ Ιουν 07, 2014 11:54 pm
Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

Στις σύγχρονες κοινωνίες που διαρκώς μεταλλάσσονται και εξελίσσονται, η εκπαίδευση και η κατάρτιση γίνονται ολοένα και περισσότερο αναγκαίες συνιστώσες της προσωπικής ανάπτυξης και της κοινωνικής προόδου. Η οικονομική παγκοσμιοποίηση που χαρακτηρίζει τον σύγχρονο κόσμο οδηγεί στην ανταγωνιστικότητα, στις ικανότητες και στην ευρεία συμμετοχή, όπως και στην ανάγκη για συνεχή μάθηση των εργαζομένων πολιτών, ώστε οι χώρες να διατηρήσουν τη θέση τους στον οικονομικό κόσμο και οι πολίτες το επίπεδο της ζωής τους (Jarvis,2000)

Απόρροια του παραπάνω αποτελεί η μετατόπιση στην οικονομία της γνώσης, με σκοπό τη μεγαλύτερη παραγωγή και την αναβάθμιση των υπηρεσιών. Οι συνθήκες της ελεύθερης αγοράς, που δημιουργούνται από τα νέα δεδομένα ως επακόλουθο, παράγουν παράλληλα και πληθώρα νέων με υψηλές δεξιότητες, αφού ο οικονομικός ανταγωνισμός δεν βασίζεται πλέον στην ελίτ των επαγγελματιών αλλά εκμεταλλεύεται τα ταλέντα και τις δεξιότητες όλων.( Πρόκου, 2004). Σε αυτό ...

[ Συνεχίζεται ]

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΒΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ από Recruiter1 την Παρ Δεκ 20, 2013 3:55 pm
Ποιο αποτελεί το πιο σημαντικό σημείο σε μία πώληση; Μα φυσικά το κλείσιμο. Το κλείσιμο της πώλησης αποτελεί μία διαδικασία που θα πρέπει να γίνει ανεξαιρέτως σε όλους. Παρόλα αυτά είναι μία διαδικασία που φοβίζει τους περισσότερους πωλητές καθώς όλοι φοβούνται μία πιθανή απόρριψη.

Κι όμως μία αιτία, με αυξημένα ποσοστά στο γιατί δεν κλείσαμε μία πώληση, είναι γιατί δεν το προτείναμε ποτέ. Πολλοί πωλητές φοβούμενοι μία πιθανή άρνηση του πελάτη, καθώς αυτή θα τους δημιουργήσει ένα άσχημο συναίσθημα, δεν μπαίνουν καθόλου στη διαδικασία του κλεισίματος. Ο πελάτης αντιλαμβανόμενος υποσυνείδητα την ανασφάλεια του πωλητή νιώθει ότι το προϊόν δεν καλύπτει άμεσα τις ανάγκες του.

Είναι πολύ σημαντικό λοιπόν να προτείνουμε στον πελάτη να αγοράσει το προϊόν ή την υπηρεσία μας καθώς μία σωστή διερεύνηση αναγκών θα μας υποδείξει τι πραγματικά χρειάζεται ο πελάτης μας και πως το προϊόν / υπηρεσία θα του φανεί χρήσιμο.

Papanastasopoulos Nikolaos
Συντονιστής Group LinkedIn http://www.linkedi...

[ Συνεχίζεται ]

Μερικές σκέψεις λίγο πρίν το τέλος του 2014 από insurer την Τετ Δεκ 17, 2014 9:51 am
Αυτό ήταν το editorial μου πέρσι τέτοιο καιρό.

blog.php?u=53&b=209

Το διαβάζω, το ξαναδιαβάζω και δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω κάτι διαφορετικό. Σκέφτομαι αν θα μπορούσε να αντιγραφεί αυτούσιο και φέτος.

Προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου τις περσινές και τις φετινές συζητήσεις μου με συναδέλφους από όλη την Ελλάδα και να αναρωτηθώ ποια από τις δύο χρονιές ήταν καλύτερη.

Σε μία Ελλάδα που δεν βάζει μυαλό (από πολιτικής άποψης) εμείς ως επαγγελματικός κλάδος προσπαθούμε και οφείλουμε να δείξουμε στους καταναλωτές πως η επιλογή της ασφάλισης είναι μονόδρομος για την επιβίωσή και την αντικειμενική αίσθηση ασφάλειας που τους παρέχει. Δεν είναι εύκολο.

Δεν είναι εύκολο να τους «μάθουμε» ότι οφείλουν να ασφαλίσουν το σπίτι τους, την αστική τους ευθύνη, την υγεία τους, την επιχείρησή τους. Έτσι λοιπόν, πολλοί εγκλωβιζόμαστε στον κλάδο αυτοκινήτου που ως γνωσ...

[ Συνεχίζεται ]

 [ 29 blog εγγραφές ]  Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο


Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη



cron