InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum


Αποψη..



Συγγραφέας
insurer
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
USER_AVATAR

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 18, 2010 12:16 pm
Δημοσιεύσεις: 7118
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Είστε διαμεσολαβητής ή καταναλωτής?: Διαμεσολαβητής
Περιοχή δραστηριοποίησης: Θεσσαλονίκη
Blog: Δείτε το Blog (22)

Αρχεία
- Ιούλιος 2015
+ Ιούνιος 2015
+ Απρίλιος 2015
+ Φεβρουάριος 2015
+ Δεκέμβριος 2014
+ Νοέμβριος 2014
+ Οκτώβριος 2014
+ Ιούλιος 2014
+ Ιούνιος 2014
+ Απρίλιος 2014
+ Μάρτιος 2014
+ Φεβρουάριος 2014
+ Ιανουάριος 2014
+ Δεκέμβριος 2013
+ Οκτώβριος 2013
+ Σεπτέμβριος 2013
+ Αύγουστος 2013

Αναζήτηση στα Blogs



Μόνιμο LinkΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 20, 2013 10:51 am 
Λόγω της δουλειάς μου έρχομαι σε επαφή με δεκάδες ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές από όλη την Ελλάδα. Μιλάμε καθημερινά, άλλες φορές λέγοντας για την κατάσταση στην αγορά, άλλες φορές για «τα των εταιριών».

Δεν είναι λίγες οι φορές που πολλοί συνάδελφοι με καλούν στο τηλέφωνο για να μου πουν τον πόνο τους. Εννοώ πως μου περιγράφουν την κατάσταση που επικρατεί στην περιοχή τους και αναμένουν να τους πω τι ακούω και εγώ από άλλους συναδέλφους, τι συμβαίνει και στην δικιά μου πόλη.

Ποτέ δεν έχω πει ανακρίβειες η ψέματα.
Η αλήθεια είναι μία και την γνωρίζουμε όλοι μας, όλοι σας.

Τα πράγματα από πλευράς παραγωγικότητας είναι δύσκολα, εξαιρετικά δύσκολα.
Από την φύση μου είμαι εξαιρετικά αισιόδοξος άνθρωπος, στην προσωπική και την επαγγελματική μου ζωή.

Άλλα τα πράγματα πρέπει να τα περιγράφουμε όπως είναι. Η ασφαλιστική αγορά παιρνάει τρομερές δυσκολίες. Το 2013 ήταν εξαιρετικά δύσκολο, πολύ πιο δύσκολο από το 2012.
Μόνο το τελευταίο 3μηνο ακούω δεξιά- αριστερά για περιπτώσεις συναδέλφων που παραδίδουν την άδεια τους και κάνουν παύση εργασιών. Δεν τα βγάζουν πέρα. Για τους γνωστούς σε όλους μας λόγους.

Για το 2014 δεν μπορώ να μιλήσω γιατί πολύ απλά δεν είμαι μάντης. Σαφώς δεν πρόκειται να αλλάξει η αγορά την 1η του μήνα ξαφνικά.
Εδώ που φτάσαμε θέλει καιρό για να αλλάξει κάτι, και για να αλλάξει θα πρέπει αλλάξει μάλλον η επαγγελματική μας στόχευση, οι συνήθειές μας, ο τρόπος εργασίας μας. Γιατί η αγορά από μόνη της δεν νομίζω πως μπορεί να αλλάξει με μαγικό τρόπο.

Λίγες μέρες πριν μας αποχαιρετίσει το 2013, θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους μας Χρόνια πολλά και καλά. Με υγεία πάνω απο όλα.
Πάντα λέω πως αυτές τις μέρες πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτουμε περισσότερο χρόνο στις οικογένειές μας και λιγότερο στην δουλειά μας.
Η δουλειά δεν τελειώνει ποτέ ενώ τον χρόνο στην οικογένειά μας τον οφείλουμε.

Χρόνια πολλά!

_________________
Φιλικά,

Βασιλειάδης Αρης
Το παιδί για όλες τις δουλειές στο insuranceforum.gr
aris@insuranceinnovation.gr


Τελευταία επεξεργασία από insurer και Παρ Δεκ 20, 2013 6:39 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά


 Προφίλ  
 




Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη