InsuranceForum.gr

Το μεγαλύτερο Ελληνικό Ασφαλιστικό forum


Αποψη..



Συγγραφέας
insurer
Χωρίς σύνδεση
Διαχειριστής
USER_AVATAR

Εγγραφή: Δευτ Οκτ 18, 2010 12:16 pm
Δημοσιεύσεις: 7118
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Είστε διαμεσολαβητής ή καταναλωτής?: Διαμεσολαβητής
Περιοχή δραστηριοποίησης: Θεσσαλονίκη
Blog: Δείτε το Blog (22)

Αρχεία
- Ιούλιος 2015
+ Ιούνιος 2015
+ Απρίλιος 2015
+ Φεβρουάριος 2015
+ Δεκέμβριος 2014
+ Νοέμβριος 2014
+ Οκτώβριος 2014
+ Ιούλιος 2014
+ Ιούνιος 2014
+ Απρίλιος 2014
+ Μάρτιος 2014
+ Φεβρουάριος 2014
+ Ιανουάριος 2014
+ Δεκέμβριος 2013
+ Οκτώβριος 2013
+ Σεπτέμβριος 2013
+ Αύγουστος 2013

Αναζήτηση στα Blogs


 [ 1 σχόλιο ] 

Μόνιμο LinkΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2014 9:51 am 
1 από 52 από 53 από 54 από 55 από 5
Αυτό ήταν το editorial μου πέρσι τέτοιο καιρό.

blog.php?u=53&b=209

Το διαβάζω, το ξαναδιαβάζω και δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω κάτι διαφορετικό. Σκέφτομαι αν θα μπορούσε να αντιγραφεί αυτούσιο και φέτος.

Προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου τις περσινές και τις φετινές συζητήσεις μου με συναδέλφους από όλη την Ελλάδα και να αναρωτηθώ ποια από τις δύο χρονιές ήταν καλύτερη.

Σε μία Ελλάδα που δεν βάζει μυαλό (από πολιτικής άποψης) εμείς ως επαγγελματικός κλάδος προσπαθούμε και οφείλουμε να δείξουμε στους καταναλωτές πως η επιλογή της ασφάλισης είναι μονόδρομος για την επιβίωσή και την αντικειμενική αίσθηση ασφάλειας που τους παρέχει. Δεν είναι εύκολο.

Δεν είναι εύκολο να τους «μάθουμε» ότι οφείλουν να ασφαλίσουν το σπίτι τους, την αστική τους ευθύνη, την υγεία τους, την επιχείρησή τους. Έτσι λοιπόν, πολλοί εγκλωβιζόμαστε στον κλάδο αυτοκινήτου που ως γνωστόν στην ασφαλιστική πίτα όλο και λιγοστεύει ως μέρος της.

Από την άλλη έχουμε τις αποφάσεις των ελληνικών δικαστηρίων που μετακυλύουν την ευθύνη του σκανδάλου ΑΣΠΙΣ στην ίδια την αγορά. Η τελευταία ευκαιρία που είχαμε για να κάνουμε μία νέα αρχή και να απαλύνουμε έστω και στο ελάχιστο τον «πόνο» των ανθρώπων που έχασαν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ τα οποία επένδυσαν στον κλάδο χάθηκε. Και έτσι το σκάνδαλο Ασπίς συνεχίζει να στιγματίζει την ασφαλιστική αγορά.

Θα μου πείτε δεν φταίει μόνο αυτό, είναι και μερικές κινήσεις της κυβέρνησης που θα μπορούσαν να δώσουν μικρές ανάσες στην αγορά. Όπως πχ η υποχρεωτική ασφάλιση για τον σεισμό, η υποχρεωτική ασφάλιση της επαγγελματικής ευθύνης κάθε επαγγελματία. Η εφαρμογή του νόμου για τα ανασφάλιστα οχήματα. (ούτε αυτό έχουν την ικανότητα να πράξουν)
Ακόμη και η ατολμία τους να νομοθετήσουν τους τρεις πυλώνες ασφάλισης.

Όλα αυτά σε συνδυασμό με την βαριά (στην κυριολεξία) φορολόγηση μας οδηγούν στο τέλος του 2014.

Νομίζω πως το στοίχημα για την προσεχή διετία είναι να πλησιάσουμε τον καταναλωτή ως αγορά, να τον πείσουμε, να καταλάβει την αξία της ασφάλισης.

Τέλος θα ήθελα (δεν μπορώ να μην το γράψω) να σας ευχαριστήσω ολόψυχα για την μεγάλη υποστήριξή σας στις ιστοσελίδες μας και φέτος.

Το insuranceforum.gr, το μοναδικό ελληνικό ασφαλιστικό forum και το insurancewebinars.gr, η μοναδική πλατφόρμα διεξαγωγής σεμιναρίων έχουν ως στόχο τους να προσφέρουν ουσιαστική, σοβαρή και αντικειμενική ενημέρωση και εκπαίδευση στους ανθρώπους της ασφαλιστικής αγοράς.

Αυτές είναι οι αξίες μας. Για αυτές εργάζομαι καθημερινά με όλη την ομάδα μου.

Καλές γιορτές, με υγεία. Πάνω από όλα υγεία.

Αριστείδης Βασιλειάδης
Ιδρυτής της Insurance Innovation (διαχειρίστρια εταιρεία του insuranceforum.gr και insurancewebinars.gr)

_________________
Φιλικά,

Βασιλειάδης Αρης
Το παιδί για όλες τις δουλειές στο insuranceforum.gr
aris@insuranceinnovation.gr


 Προφίλ  
 


Σχόλια
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
asfalistis online
Μόνιμο LinkΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2014 5:13 pm 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Μαρ 30, 2013 5:40 pm
Δημοσιεύσεις: 333
Blog: Δείτε το Blog (0)
Καλησπέρα παιδιά !!

Η αλήθεια είναι οτι η ασφαλιστική αγορά σε σχέση με πέρυσι και πρόπερσι που τα ξαναλέγαμε βρίσκεται στη χειρότερη της φάση,αν σκεφτούμε ποσοι συνάδελφοι είτε παρατήσαν την ''δουλειά'' είτε επιβιώνουν με πενιχρά χρήματα.

Το σημαντικότερο πλήγμα στις τσέπες των ασφαλιστικών συμβούλων ήρθε απο την κατακόρυφη μείωση των ασφαλίστρων,μένοντας θεατές σε ένα έργο να βάλλονται απο παντού.

Πολυκαταστηματα-σουπερ μαρκετ-κι οτι αλλο λογής υποτιθέμενο κανάλι διανομής ψαλιδίζουν και αφαιρούν εισοδημα.Αντι η αγορά και ανθρωποι που την αποτελούν να τείνουν προς την εξειδίκευση,τείνουν προς την απλοποίηση και τον ευτελισμό της ασφαλιστικής εργασίας και της σπουδαιότητας πέρα απο το κοινωνικό εργο και σαν επιστήμη.

Νέες φορολογίες,νέες διαδικασίες ασφάλισης,η άμεση αποδοση ασφαλίστρων προς τις εταιρείες στο 7ημερο,είναι μόνο μερικά απο τα νέα αγκάθια για τους διαμεσολαβούντες.

Μεσα σε όλη αυτην την συρρίκνωση,ακούσαμε για συνενώσεις πολλά,αλλά είδαμε στην πράξη λίγα για να μην πώ απειροελάχιστα.

Μέσα σε αυτόν τον χαμό υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων και εταιρειών που παρά την γενική ύφεση εμφάνισαν αύξηση και τζίρου και πελατολογίου.Απο αυτούς κατα την προσωπική μου άποψη πρέπει να παραδειγματιζόμαστε και να πράττουμε αναλόγως.

Το να τα καταφέρουμε σαν διαμεσολαβητές αν και δύσκολο πλέον πάρα πολύ,είναι ακόμα στο χέρι μας,εξαρτάται ακόμα απο εμάς.

Ελπίζω το 2015 να σταθεροποιηθεί λίγο η αγορά μας,να αναπτύξουμε τους δουλειές μας,να πάμε καλύτερα.

ΥΓ:Ενα μεγάλο μπράβο ΑΡΗ για την προσπάθεια σου.

_________________
The Return Of Kaskanter


Κορυφή
 Προφίλ  
 

 [ 1 σχόλιο ] 



Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: RSS Express [RSS Bot]



cron